1. Zabawy manipulacyjne (nazywane też funkcjonalnymi lub czynnościowymi) polegają na wykonywaniu przez dziecko prostych czynności nie prowadzących do żadnych, wytworów, np. manipulowanie różnymi przedmiotami gaworzenie, przenoszenie różnych przedmiotów z miejsca na miejsce.
Zabawa-KIM dotykowy:dziecko odgaduje nazwę przedmiotu poprzez wcześniejsze dotykanie go. Ma zasłonięte oczy. Są to przedmioty związne z psem.
WAŻNE: w przypadku dzieci- przedmioty muszą być dzieciom znane wcześniej. Nie pokazujemy np. klikera, bo dziecko nie wie co to jest.
2. Zabawy konstrukcyjne polegają na budowaniu czy wytwarzaniu pewnych przedmiotów z dowolnego materiału. Pies w tego rodzaju zabawach wystepuje w roli eksperta, ocenia prace szczeknięciem, merdaniem ogona. Pies jest najczęściej tematem wytworów dziecka (rysunki, rzeźby, itp).
3. Zabawy tematyczne , zabawy w role. Cechą charakterystyczną tego rodzaju zabaw jest fakt używania przez dziecko przedmiotów w specjalnej funkcji oraz przybierania przez dziecko pewnych ról - odzwierciedlających przeważnie normalne życie, pracę ludzi.
Zabawa w lecznicę, szkołę dla psów, psie wyścigi, psią rodzinę.
4. Zabawy ruchowe - polegają na wykonywaniu przez dziecko dużej ilości ruchów wymagających pewnego wysiłku, zręczności, siły, szybkości. Zaspokajają one potrzebę ruchu, nabywania zręczności.
5. Zabawy dydaktyczne - przygotowane, inicjowane i organizowane przez opiekuna dziecka powinny mieć zawsze wartości kształcące. w zabawach tych występuje element współzawodnictwa i obowiązują określone reguły. Wykorzystujemy w nich książeczki, publikacje, puzzle, gry planszowe, wzory do odrysowania, itp.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz